Milli Bayramların Kültürümüzün Var Olmasına Etkisi Nedir

Günümüzde var olan Türkiye Cumhuriyeti’nin yasaları kapsamında kutlanan bazı milli bayramlar vardır. Bu milli bayramların kutlanma amacı insanlara Türklüğü, Türkiye vatandaşı olmayı ve vatana, millete bağlılığı sağlamaktır. Milli bayramlarımız süresince bizleri biz yapan değerler kutlanır ve insanlara bu değerler hakkında farkındalık yaratılır. Dini bayramlarımız, bizlerin hepimizi İslam bayrağı altında birleştirdiği gibi milli bayramların kutlanması esnasında yapılan törenler içerisinde insanlar Türk kimliği altında birleşir. Yani dini bayramlarımız doğru birer Müslüman olmamız açısından, milli bayramlarımız ise doğru birer Türk olmamız ve bu bilinci almamız açısından bizler ve toplum için önem teşkil etmektedir.

19 Mayıs, 23 Nisan, 30 Ağustos gibi tarihler, Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti için devrim niteliğinde olan ve bizi biz yapan tarihler olmaktadır. Bizler de bu tarihler içerisinde yaptığımız kutlamalar ile bizlere bu vatanı bırakmak için canlarını feda etmiş şehitlerimizin ruhlarını şereflendiririz. Bu bayramlar, biz Türk insanını aynı Türk kimliği altında birleştirir ve herkese vatanını sevme duygusunu aşılar.

Bu bayramların kutlanmaması veya ortadan kaldırılması, insanlardaki ortak, millet olma bilincini de yok edeceğinden dolayı bu konuda her vatandaşımızın hassas olması gerekmektedir. Bizler, Türk fertleri olarak bu tür bayramlarda bir araya geliriz ve cumhuriyetimizin kurulmuş olmasından dolayı hissettiğimiz güzel duyguları ve Türkiye vatandaşı olmanın onurunu hep birlikte paylaşabiliriz. Bu nedenle bu bayramların kültürümüzün de var olmasında etkisi bir hayli fazla olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir