Dini Bayramların Kültürümüzdeki Yeri ve Önemi

Türk insanı, uzun yıllardan beri İslam dinini benimsemiştir ve onu en iyi yaşayan toplumlardan bir tanesi olarak günümüzde de varlığını sürdürmektedir. Bizlerin atası olan Osmanlı Devleti, varlığı süresince İslamı ve Allah’ın adını dünya üzerinde yaymak için çaba sarf etmiştir ve bu konuda bir hayli de başarılı olarak birçok insanı Müslümanlığa ısındırmıştır. İslamın bir değeri olan ve bizlerin de hayatlarında önemli yer tutan bayramlar da Türk kültürünü oluşturan en büyük değerlerden olmuştur.

Bayramlar, insanlar arasındaki küskünlüklerin giderildiği, büyüklerin ve küçüklerin arasındaki uzaklıkların yakınlaştığı, mutluluğun ve huzurun hakim olduğu dönemler olmaktadır. Bu dönem içerisinde özellikle çocuklar, büyükleriyle bayramlaşmaya giderler ve onlarla sohbetlere katılırlar. Burada büyükleri de onlara jest yapmak adına bayram harçlığı verir. Çocuklar da bu paraları bayram boyunca yapacakları eğlencelerde kullanabilirler.

Bayram günleri, ülkemizde çocuğu yaşlısı herkes tarafından heyecanla beklenen ve sevilen günlerdir. Bu günler içerisinde çocuğa ayrı, gencine ayrı, yaşlısına ayrı bir sevinç gelir ve toplumun her köşesinde mutluluk, heyecan hakim olur. Bu sebepten dolayı da bayramlar, bizi biz yapan değerler arasınad en ön sıralarda yer almaktadır. Çünkü Türk insanının misafirperverlik, yardımseverlik, cömertlik gibi birçok konuda kimliğini ve toplumsal özelliklerini yansıtan bir dönem olmaktadır. İslamın da bizlere emrettiği şekilde çok uzun yıllardır bayramlarımızı sevinç ve coşku içerisinde sevdiklerimizle bir arada kutlamaktayız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir