Yunus Emre Kimdir

Türk edebiyatında önemli ozanlardan birisi de Yunus Emre olmuştur. Bu yazımızda sizler için derlediğimiz Yunus Emre kimdir kısaca konulu yazımızı sizler ile paylaşacağız.

Yaşadığı dönemin en başarılı ve en sevilen ozanlarından birisi olan Yunus Emre, Anadolu’da yaşamış bir ozandır. Yaşamını 13. ve 14. yüzyıllara denk gelen bir zaman dilimi içinde sürdürmesine rağmen Yunus Emre, günümüzde halen geniş bir kitle tarafından bilinmektedir ve şiirleri okunmaktadır.

Yunus Emre’nin yaşadığı süre içinde Anadolu, Moğol istilasına maruz kalmıştı. Dolayısıyla da iç karışıklıklar, kıtlık, yokluk gibi bir çok zorluk çekilen dönemler görmüştür.

Yunus Emre’nin yaşadığı dönemlerde din ve mezhep ayrılıkları yaşanmaktaydı. Ancak Yunus Emre bu dönemde Allah sevgisini ve dini bilgileri insanlara anlatmak ve en önemlisi de Türk-İslam birliğini sağlamak amacı ile büyük bir rol oynamıştır.

Uzun bir süre Hacı Bektaş-i Veli’nin dergahında çalışan Yunus Emre, hiç kimseyi dili, dini ya da başka bir özelliği ile ayırt etmeden sadece tüm insanları Allah’ın yarattığı gerekçesi ile derin bir sevgi ile severdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir