Türklerde Halı Sanatı Hakkında Bilgi

Türklerin kültürel ögelerinden birisi de halıdır. Çünkü Türkler ezelden bu yana halı sanatında oldukça gelişmiş ve Türk motifleri ile halılar dokumuşlardır. Bu yazımızda sizlere Türklerde halı sanatı hakkında bilgi kısaca vereceğiz.

Türk kültüründe en önemli el sanatlarından birisi de halı olmaktadır. Türk kültüründe halı; yere yaymak, duvara asmak amacı ile ipekten ya da yün ipten dokunan kısa tüylü örme bir unsurdur.

Türk tarihinde ilk düğümlü halılar Orta Asya Türkleri tarafından dokunmuştur. Orta Asya Türkleri dokudukları bu ilk halıları yün ipliklere düğüm atarak hayvan postuna benzeyen halılar oluşturmuşlardır.

Türk halılarının diğer halılardan ayrıldığı en temel ve kesin bir diğer özellik ise; Türk halılarının renkleri ve motifleridir. Türkler halıları genellikle parlak renkler olan kırmızı gibi renkler ile dokumuşlardır ve Türkler halı motiflerinde hayvan ve insan desenleri kullanmazken genellikle mihrap desenini tercih etmişlerdir. Bu nedenle de mihrap deseni “Türk motifi” olarak dünyaya adını duyurmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir