Türk Ordusunun Temeli Hangi Devlet Döneminde Atılmıştır

Türkler var oldukları andan itibaren bağımsızlıklarına düşkün olan bir millet olarak bilinmektedir dolayısıyla da Türk toplumu bağımsızlıklarını korumak amacı ile ordularına da büyük önem vermişlerdir. Bu yazımızda Türk ordusunun temeli hangi devlet döneminde atılmıştır kısaca sizlere açıklayacağız.

Türkler ordu alanında kendilerini oldukça geliştirmiştir hatta öyle ki; dünya üzerinde diğer bir çok toplum Türklerin ordu özelliğinden faydalanarak ve esinlenerek kendi ordu sistemlerini oluşturmuşlardır.

Türk ordusunun temelleri Büyük Hun Devleti döneminde atılmıştır. Peki Türk ordusunun temelleri hangi padişah döneminde atılmıştır? İşte bu sorunun cevabı da Metehan’dır.

Hun Devletinin hükümdarı olan Metehan milattan önce 209 senesinde Türk ordusunu onluk sisteme göre düzenlemiştir ve böylece Türk ordusunda onbaşı, yüzbaşı, binbaşı gibi sınıflandırmalar yapmıştır ve Hun Devleti hükümdarı olan Metehan’ın bu temelleri atması üzerine Türk Kara Kuvvetlerinin kuruluş tarihi milattan önce 209 olarak kayda geçmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir