Thomas Dixon Kimdir?

Dixon, Thomas (d. 11 Ocak 1864, Shelby, Kuzey Carolina – ö. 3 Nisan 1946, Raleigh, Kuzey Carolina, ABD), beyazların üstünlüğü düşüncesinin ateşli bir savunucusu olan ABD’li romancı ve oyun yazardır.

Ku Klux Klan’ı sevdirmeyi amaçlayan The Clansman (1905; Klan Üyesi) adlı romanıyla tanınır. Arkadaşı yönetmen D. W. Griffith, The Birth of a Nation (1915; Bir Milletin Doğuşu) adlı destansı filminde bu romanı temel almıştır.

Kuzey Carolina’daki Greensboro Hukuk Okulu’nu bitirdi ve 1886’da baroya girdi. Kuzey Carolina eyalet meclisinde bir yıl kadar yer aldı. Daha sonra Baptist papazı olmak üzere istifa ederek Kuzey Carolina, Raleigh, Boston ve New York kentinde görev yaptı (1889-99). İlk romanı Leopar d’s Spots (1902; Leopar’ın Benekleri) ile birlikte bir üçleme oluşturan The Clansman ve The Traitor’da (1907; Hain) Yeniden İnşa Dönemi’ndeki (1865-77) Güney’i anlattı. Bunları başka roman ve oyunlar izledi. 1939’da gene ABD’de Siyahlarla beyazların ilişkilerini işleyen The Flaming Sword’u (Yanan Kılıç) yazdı. Başkan Harding’in seçim kampanyalarını yöneten Harry M. Daugherty ile birlikte yazdığı The inside Story of Harding Tragedy (1932; Harding Trajedisinin İçyüzü) gibi edebiyat dışı kitaplar da yayımladı.

Son yıllarını Raleigh’de geçirdi ve 1938’den 1943’e değin Kuzey Carolina Doğu Bölgesi, ABD Bölge Mahkemesi kâtipliği yaptı. Demokrat olmasına karşın Franklin D. Roosevelt’in New Deal (Yeni Düzen) politikasına karşı çıktı. Birçok konuda sağcı görüşlerin savunuculuğunu yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir