Roland Burrage Dixon Kimdir?

Dixon, Roland Burrage (d. 6 Kasım 1875, Worchester, Massachusetts – ö. 19 Aralık 1934, Cambridge, Massachusetts, ABD), ABD’li antropolog. Harvard Üniversitesi’nin Peabody Müzesi’nde dünyanın en kapsamlı ve işlevsel antropoloji kütüphanelerinden birini düzenlemiş, üniversiteyi antropoloji eğitimi konusunda önde gelen merkezlerden biri yapmıştır.

Dixon bütün meslek yaşamını, 1897’de asistan, 1915’te antropoloji profesörü olduğu Harvard’da geçirdi, ilk alan araştırmalarını California Yerlileri arasında gerçekleştirdi ve bazıları etnolog A. L. Kroeber ile birlikte olmak üzere, etnografya, halkbilim ve dilbilim alanlarında bir dizi yazı yayımladı. Bunların en önemlilerinden biri The Northern Maidu’dur (1905; Kuzey Maydular). Sibirya, Moğolistan, Himalayalar ve Okyanusya’da da alan araştırmaları yaptı.

Alan araştırmalarından çok antropolojik verilerin düzenlenip yorumlanmasına yönelerek, kültürle doğal çevre arasındaki karşılıklı ilişkilerin önemini vurguladı. Bir kuramcıdan çok bir kültür tarihçisiydi; kültürel değişimde etnik göçün önemine işaret etti. En iddialı yapıtı sayılan The Racial History of Man’de (1923; İnsanın Irksal Tarihi) ırkları sınıflandırmaya çalıştı; Polinezya ve Amerika Yerlileri başta olmak üzere birçok halkın değişik özellikleri bir arada barındırdığını ortaya koydu. The Building of Cultures (1928; Kültürlerin Kuruluşu) adlı bir başka önemli yapıtında ise kültürel yayılma konusunda titiz bir incelemeye yer verdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir