Robert Hadfield Kimdir?

Hadfield, Sir Robert Abbott, BARONET (d. 28 Kasım 1858, Sheffield, Yorkshire – ö. 30 Eylül 1940, Londra, İngiltere), demiryolu raylarının ve hafriyat makinelerinin kinci takımlarının yapımında kullanılan son derece sert ve dayanıklı bir alaşım olan mangan çeliğini geliştiren İngiliz metalurjist.

Sheffield’lı bir çelik üreticisinin oğlu olan Robert Hadfield, genç yaşlarından başlayarak metalürjiye ilgi duydu ve 1882’de aile şirketinin başına geçti. Ertesi yıl, bileşiminde yüzde 13’e kadar manganez ve yüzde 1,5 kadar karbon bulunan mangan çeliği üretimi yöntemini geliştirerek buluşunun patentini aldı. Daha önceleri çeliğin manganezle alaşımlanması girişimleri, elde edilen ürünün son derece gevrek olması nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Hadfield ayrıca, başka çelik alaşımlarının geliştirilmesi üzerinde de çalıştı. 1908’de “sir” unvanı aldı, ertesi yıl Londra’daki Royal Society’ nin üyeliğine seçildi ve 1917’de baronet oldu. 220’yi aşkın teknik makale yazan Hadfield’m Metallurgy and Its Influence on Modern Progress: With a Survey of Education and Research (1925; Metalürji ve Çağdaş İlerleme Üzerindeki Etkisi: Bir Eğitim ve Araştırma İncelemesi ile Birlikte) adlı yapıtı metalürji alanındaki temel başvuru kitaplarından biri durumuna geldi. Hadfield 1894’te evlendi, ama çocuklan olmadığından baronluk unvanı sona erdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir