Pastör Kimdir Neyi Bulmuştur

Gerek tıp alanında gerekse diğer bir çok bilim alanında buluşların altına imza atan bir çok bilim adamı vardır. Bu isimlerden birisi de Pastör isimli bilim adamıdır. Bu yazımızda sizlere Pastör kimdir neyi bulmuştur kısaca açıklayacağız.

Louis Pasteur yani Pastör, tıp alanında ismini fazlasıyla duyuran bir bilim adamıdır. Çünkü Pastör, Fransız bir mikrobiyolog ve kimyager olmakla birlikte kuduz aşını ilk bulan bir bilim adamıdır.

Mayalanma olayı sonucunda bulaşıcı hastalıkların meydana geldiğini çalışmaları sonucunda saptayan Pastör, böylece kendiliğinden üreme teorisini tamamen yıkmıştır ve böylece bira, süt ve meyve gibi mayalanan sıvıların bozulmaması için “Pastörizasyon” yöntemini bulmuştur.

Hastalıklardan korunmak için yaptığı çalışmalar sırasında aşı yöntemini bulan ve geliştiren Pastör, öncelikle tavşanları denek olarak kullanmıştır. Sonrasında ise geliştirdiği kuduz aşısının etkisini gözlemlemek için 11 köpek üzerinde bu aşıyı denemiştir. Pastör’ün yapmış olduğu çalışmalar neticesinde 1887 senesinde Pasteur Enstitüsü resmen kurularak faaliyet göstermeye başlamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir