Özeleştiri İle İlgili Kompozisyon

İnsanın karakter özelliklerinin gelişmesi ve iyi bir seviyeye ulaşması bir çok unsura bağlı olmaktadır. Bunlardan birisi de özeleştiridir. Özeleştiri aslında insanların kendilerine yaptığı en büyük iyiliktir çünkü her insan kendisini tarafsız ve doğru bir şekilde eleştiremeyebilir. Bu yazımızda sizlere özeleştiri ile ilgili kompozisyon örneğimizi aktaracağız.

KENDİNİ KENDİN İÇİN ELEŞTİR

İnsanların kendi hatalarını ve doğrularını tarafsız bir şekilde eleştirerek hem doğrularını hem de yanlışlarını mukayese etmesine “Özeleştiri” denmektedir.

Bazı insanlar olaylar ve durumlar karşısında kendilerini hiç bir zaman haksız ve suçlu görmezler; onlar hep haklıdır ve yaptıkları doğrudur. Ancak bazen insanların kendilerini de sorgulamaları gerekmektedir.

Özeleştiri, insanların karakterinden bir şey eksiltmemek ile birlikte aynı zamanda insanların bakış açıklarını ve karakterlerini geliştirir çünkü kendisini eleştiren yani özeleştiri yapabilen kişiler egolarından sıyrılmış mukayese yapabilen kişilerdir.

Hiç bir şey için değil kendimiz için bazen kendimizi eleştirmemiz gerekmektedir. Bu durum hem karakterimize hem de bizim sosyal çevremizdeki konumumuza büyük fayda sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir