Ömer Seyfettin’in Hayatı Kısaca

Edebiyatımızda önemli hikaye yazarlarından birisi de Ömer Seyfettin’dir. Bu yazımızda sizlere Ömer Seyfettin’in hayatı kısaca konulu yazımızı aktaracağız.

1884 senesinde Gönen’de dnyaya gelen Ömer Seyfettin, mahalle mektebinde eğitim hayatına ilk adımını atmıştır. Ardından Askeri Baytar Rüştiyesi’nde eğitimine devam eden Seyfettin, 1896 senesinde mezuniyetinin ardından Edirne Askeri İdadisi’ne girmiştir ve 1903 senesinde Mekteb-i Şahane okulundan Asteğmen unvanı ile mezun olmuştur.

Ömer Seyfettin 1911 senesinde Ali Canip Yöntem ve Ziya Gökalp ile birlikte “Genç Kalemler” dergisini çıkarmaya başlamıştır ve bu dönemde Ömer Seyfettin, “Yeni Lisan” yazısı ile Milli Edebiyatın temelini atmaya başlamıştır.

Ömer Seyfettin bir süre orduda asker görevini yapmıştır ancak sonradan tazminat ödeyerek bu görevden ayrılmıştı ve kendisini tamamen yazarlık hayatına adamak istemiştir ancak Balkan Savaşları sırasında tekrar askere çağrılan Ömer Seyfettin, Yanya kalesinde bir sene esir düşmüştür ve sonrasında İstanbul’a dönüş yapmıştır.

Türk Sözü dergisinin başyazarı olan Ömer Seyfettin, 6 Mart 1920 gününde hayata gözlerini yummuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir