Leo Esaki Kimdir Hayatı Eserleri Hakkında Kısaca Bilgi

Esaki, Leo, asıl adı esaki reiona (d. 12 Mart 1925, Osaka), yarıiletkenler üzerine yaptığı çalışmalarla 1973’te Nobel Fizik Ödülü’nü Ivar Giaevar ve Brian Josephson ile paylaşan Japon fizikçi.

1947’de Tokyo Üniversitesi’nin fizik bölü­münden mezun olan Esaki, bir süre Kobe Kogyo adlı şirkette çalıştıktan sonra, 1956’da Sony KK’da baş fizikçi oldu ve burada kendisine daha sonra Nobel Ödülü kazandıracak olan deneysel çalışmalarına girişti. 1959’da Tokyo Üniversitesi’nde dok­tora çalışmasını tamamladı.

Sony’de kuvantum mekaniği alanında araştırmalar yapan Esaki, çalışmalarını, elektronların klasik mekanik yasalarının geçirimsiz olarak nitelendirdiği engellerin içinden tunnellenmesi ve buna yönelik ola­rak maddenin dalga özelliğinden yararlanıl­ması konusu üzerinde yoğunlaştırdı. Ayrı­ca, çeşitli katkı maddelerinin eklenmesi yöntemiyle yarıiletken maddelerin özellik­lerini inceledi. Bu çalışmaları sonucunda, kendi adıyla anılan çift diyotu geliştirdi. Esaki ile birlikte Nobel Ödülü’nü kazanan Giaevar ve Josephson, onun bu buluşundan yararlanarak yarıiletkenler alanında yeni gelişmeler gerçekleştirdiler.

1960’ta, ABD’de yeni araştırmalar yapma­sı için International Business Machines Corporation (IBM) bursuyla ödüllendirilen Esaki, daha sonra New York eyaletindeki Yorktown’da IBM araştırma laboratuvann- da çalışmaya başladı. Esaki, ABD’de yaşa­makla birlikte Japon vatandaşı olarak kaldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir