Konstanz Gölü Nerede Almanya

Konstanz Gölü, Almanca BODENSEE, Fransızca LAC DE CONSTANCE, Latince LACUŞ BRIGANTİNUS, İsviçre, Almanya ve Avusturya sınırlan üzerinde göl. Deniz düzeyinden 396 m yükseklikte eski bir buzul havzasını kaplar.

Uzunluğu 65 km, genişliği 13 km, yüzölçümü 541 km2’dir; ortalama derinliği 90 m, en derin yeri 253 m’dir. Kıyı şeridinin uzunluğu 200 km’yi,geçer. Batıda, Konstanz kenti yakınlarındaki Bodanrücken Dağı, gölü kuzeyde Überlingen Gölü (Überlinger See), . güneyde, de Aşağı Göl (lintersee) olmak üzere ikiye böler. Konstanz’ın güneyi ile doğusunda kalan ana bölüme Yukarı Göl (Obersee) adı verilir. Ren Irmağı, güneyde Bregenz yakınlarında katıldığı gölün sularını, Aşağı Gölden geçerek ıŞtein’da terk eder. Irmağın bu kesimine Almanca Alpenrhein adı verilir. Uberlingen Gölünde Konştanz’ın kuzeyinde Mainau Adası, Aşağı Gölde de onun batısına düşen Reichenau Adası yer alır. Gölün batı kıyısındaki tek Alman kenti olan Konstanz ise, göle bakan doğu sınırı dışında tümüyle İsviçre topraklarıyla çevrili olduğu için siyasal coğrafya açısından bir “ada” konumundadır.

Bodensee adının Überlingen Gölünün ku-, zeybatı ucunda Karolenj Imparatorluğu’na bağlı bir palatin kontluğu olan Bodman’dan geldiği sanılır. Ortaçağda göl, her yönden gelen yolların birleştiği bir ulaşım merkezi olmuştur. Çevrede Neolitik Çağa'”ait’göl evlerinin kalıntıları bulunur.
Gölün güneş ısısını depolayıp yansıtması sonucu kıyılarında çök güneşli ve yumuşak bir iklim egemendir. Kıyısındaki verimli yamaçlarda meyve ve şaraplık üzüm yetiştirilir, sularında ise alabalık ve’ som balığı avlamr. Ağaçlıklı tepelerin ardından görünen Alp manzaraları ve yumuşak iklim, gölün ilgi gören bir tatil merkezi olmasında önemli rol oynamıştır. Göl kıyısındaki başlıca kentler Almanya’da Konstanz, Lindau ye Friedrichshafen, Avusturya’da Bregenz, İsviçre’de de Kreuzlingen’dir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir