Karıncayiyen Hakkında Bilgi

Karıncayiyen Hakkında Bilgi

Karıncayiyen, Edentata (dişsizler) takımı­nın Myrmecophagidae familyasını oluşturan dişsiz, böcekçil dört memeli türünün ortak adı. Karmcayiyenler, Meksika’dan Arjan­tin’in kuzeyine ve Uruguay’a kadar uzanan savanlık ve ormanlık bölgelerde yaşar. Sık tüylü ve uzun kuyruklu olan bu hayvanların kafatasları uzamış, burunları ise hortum biçimini almıştır. Hortumun ucunda küçük bir ağız açıklığı bulunur. Gelişmiş tükürük bezlerinin salgıladığı yapışkan bir sıvıyla kaplı olan uzun dilleri solucanı andırır.Karıncayiyenler yalnız ya da çiftler halinde yaşar. Başlıca besinleri karıncalar ve termit­lerdir. Uzun, kıvrık ve keskin tırnaklı ön ayaklarıyla böcek yuvalarını kazar ve yapış­kan dilleriyle avlarını yakalarlar.

Dev karıncayiyen (Myrmecophaga tridactyla), karıncayiyenlerin en irisidir. Omuzla­rında beyaz kenarlı birer çapraz siyah şerit bulunan bu boz renkli türün uzunluğu kabarık tüyİü kuyruğuyla birlikte 1,8 m’ye ve ağırlığı 25 kg’ye ulaşabilir. Gerçekte gündüzleri ortaya çıkan bu hayvanlar, in­sanların yaşadığı bölgelerde daha çok gece­leri etkinlik gösterir. Ağırlığını ön bacakla­rına verip arka ayaklarını sürüyerek yürürse de tehlike karşısında dört ayağını da kulla­nıp hızla koşmaya başlar. Öbür karıncayi­yenler gibi, zorda kaldığında pençelerini kullanır. Dişiler, yaklaşık 190 gün süren gebelik dönemlerinin ardından tek bir yav­ru doğurur.

Tamandua ya da küçük karıncayiyen (Ta­mandua tetradactyla), uzun kuyruklu ta­mandua (T. longicaudata) ve cüce karınca­yiyen (Cyclopes didactylus) dev karıncayiyenin tersine ağaççıldırlar ve geceleri ortaya çıkarlar. Üç türün de tırmanmakta kullan­dıkları sarılıcı kuyrukları vardır. Tamandualar genellikle açık kahverengi renktedir. Bazılarının omuz ve göğüslerinin çevresinde koyu kahverengi kaim bir şerit vardır. Bazıları ise tümüyle koyu renklidir. Tamandualar kuyruklarıyla birlikte yaklaşık 1,2 m uzunluğa erişebilir. Dev karıncayiyene göre tüyleri ve hortumları daha kısadır.

Uzunluğu 37 cm olan cüce karıncayiyen bu familyanın en küçük ve en az tanınan üyesidir. Kuyruk boyları toplam uzunlukla­rının yarısına ulaşır. Dört parmaklı olan öbür türlerden farklı olarak ön ayaklarında pençe biçiminde ikişer parmağı ve ipek gibi sarımsı bir postu vardır. Bu nedenle ipek tüylü karıncayiyen ve iki parmaklı karıncayi­yen adlarıyla da tanınır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir