Karelya Kıstağı Hakkında Bilgi

Karelya Kıstağı, Rusya Federasyonu’nun kuzeybatı kesiminde, Finlandiya sınırına kadar uzanan boyun biçimli kara parçasıdır.

Petersburg (eskiden Leningrad) yönetim birimi (oblast) içinde kalan doğudaki Ladoga Gölü ile Baltık Denizinin bir bölümü olan batıdaki Finlandiya Körfezi arasında yer alır. Yüzey yapısı eski çağlardaki buzul­laşmanın izlerini taşır. Güneyde 175 m yüksekliğe varan buzultaş oluşumlu, uzun ve kıvrımlı tepeler çok sayıda göl oyukları ve bataklıklarla birbirinden ayrılır. Toprak, kum ve kayaç katmanları ise buzul birikinti­lerinden oluşmuş bir yapı gösterir. Bölgenin büyük bir bölümü herdemyeşil ormanlarla kaplıdır.

Rus kaynaklarında 9. yüzyıldan başlayarak Rus toprağı olduğu öne sürülen kıstak 17. yüzyılın başında İsveç tarafından ele geçiril­di. Daha sonra 1721’deki Nystad Antlaş­masıyla yeniden Rusya’ya bağlandı. Sovyet Devrimi’ni izleyen düzenlemeler sırasında 1918’de bağımsız Finlandiya içinde yer aldı. Finlandiya 1929’da kıstak boyunca, adını General Cari Gustaf Mannerheim’dan alan Mannerheim Hattı’nı inşa etmeye başladı. Bu tahkimatın amacı, Leningrad’ı korumak açısından kıstağın bir kesimini topraklarına katmak isteyen SSCB’den gelebilecek bir tehdide karşı bir savunma hattı oluşturmak­tı. Sorunu görüşmek için masaya oturmayı reddeden Fin hükümeti, dört ay süren Sovyet-Fin Savaşı’nda (1939-40) Sovyet ordularının kazandığı zafer üzerine kıstağı ve başka toprakları SSCB’ye bırakmak zorun­da kaldı.

Bölgenin 13. ve 14. yüzyıllardan kalma tahkimat kalıntıları ve Vysborg’daki İsveç kalesi günümüzde turistlerin ilgi odağıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir