Kardinal Balığı Hakkında Bilgi

Kardinal balığı, Perciformes takımının Apogonidae familyasını oluşturan 200 kadar balık türü ile Cypriniformes takımının Cyprinidae familyasından bir akvaryum ba­lığı türünün ortak adı. Tropik ve astropiksularda yaşayan birkaç türü de vardır. Antil Denizinde yaşayan Astrapogon (ya da Apogonichthys) stellatus türü canlı deniz salyan­gozlarının kabuğuna girerek gizlenir. Famil­ya üyelerinin uzunluğu 5-20 cm arasında değişir. Sırt yüzgeçleri iki tane, ağızları geniş, gözleri ve pulları iridir. Birçoğu kırmızı ya da kırmızımsı, öbürleri gümüş renginde, kahverengi ya da siyahtır. Erkek ve dişileri yumurtalarını korumak için ağız­larında tutmasıyla dikkat çeker.

Uzunluğu en çok 8 cm’ye ulaşan Apogon taeniatus türü Süveyş Kanalı açıldıktan son­ra Akdeniz’e girerek İskenderun Körfezine kadar yayılmıştır. Türkiye sularında bulu­nan öbür iki türden en çok 15 cm uzunluğa eribeşilen A. imberbis Akdeniz ve Ege Denizi kıyılarında, en çok 20 cm uzunluğa erişebilen Epigonus denticulatus Ege Denizi kıyılarında görülür.

Anavatanı Çin Halk Cumhuriyeti’nin Gu- angdong yönetim bölgesindeki Paiyun Dağ­ları (shan) olan Tanichthys albonubes türü, gözde bir akvaryum balığıdır. Yaklaşık 4 cm’ye kadar uzayabilen bu balıkların üst bölümleri yeşilimsi kahverengi, alt bölümle­ri gümüş rengindedir. Yanlarında başların­dan kuyruklarına kadar uzanan parıltılı çizgi küçüklerde parlak mavi, erişkinlerde sarımsı kırmızıdır. Ayrıca erişkinlerin yüz­geçlerinde kırmızı lekeler görülür. Erkekler canlı renkleriyle dişilerden kolayca ayırt edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir