Josemaría Escrivá de Balaguer Kimdir Kısaca Bilgi

Josemaria (d. 9 Ocak 1902, Barbas- tro, İspanya – ö. 26 Haziran 1975, Roma,İtalya), İspanyol Katolik din adamı ve Opus Dei adlı Katolik örgütün kurucusu (1928). Örgüt, kusursuz birer Hıristiyan olmayı ve mesleklerini Hıristiyanlığın ülkü­lerine uygun biçimde sürdürmeyi amaçla­yan halktan kişilerle rahiplerden oluşuyordu. Escrivâ öldüğünde 80 ülkede 60 bin kadar üyesi bulunan örgüt özellikle Franco döne­minde, elinde haksız bir ekonomik ve siya­sal güç tutmakla suçlanmıştır.

Aragonlu bir işadamının oğlu olan Escri­vâ, Zaragoza Üniversitesi’nde hukuk öğre­nimi gördü ve orada başdiyakozluk ilahiyat okuluna devam ederek 28 Mart 1927’de papazlığa atandı. İç Savaş sırasında kilise karşıtı Cumhuriyetçilerden kaçtığı bir dö­nem dışında 1946’ya değin Madrid’de pa­pazlık yaptı ve bu tarihte Roma’ya yerleşti. Ertesi yıl Katolik Kilisesine özgü “monsig- nor” unvanı verilen Escrivâ, 1947’den 1950’ye değin Vatikan’ın Opus Dei’yi res­men tanıması için uğraştı.

Escrivâ sürekli oturduğu Roma’dan, çok sayıda meslek, ticaret ve tarım merkezinin, lise ve iş idaresi okulunun ve birçoklarınca İspanya’nın en iyi üniversitesi olarak değer­lendirilen Navarra Üniversitesi’nin kuruluş çalışmalarını yönetti. Opus Dei, üyelerine herhangi bir siyasal ideoloji aşılamamaya özen gösterdiyse de, Franco’nun 1956’da başlattığı ekonomik kalkınma programını yürütmek için çok iyi eğitilmiş teknisyenler araması örgüt üyelerinin hükümette üst düzey görevlere getirilmesine yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir