İmale Zihaf Nedir

Edebiyatta hece ölçüsü ve aruz ölçüsü gibi ölçüler kullanılarak eserler kaleme alınmaktadır. Özellikle divan edebiyatında aruz ölçüsü yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Aruz ölçüsünde bir çok ses olayı da meydana gelmektedir. Bu yazımızda aruz ölçüsünde bulunan ses olaylarından olan imale zihaf nedir kısaca sizlere açıklayacağız.

İMALE: Aruzda kısa olan hecenin uzatılmasına “İmale” adı verilmektedir. İmale, aynı zamanda “çekme,uzatma” anlamlarına da gelmektedir. İmale sayesinde kısa olan bir hece, eğer uzatılmak isteniyorsa imale ile kısa heceler uzatılarak okunur.

İmale, aruz ölçüsünde bir kusur olarak görülmektedir ancak buna rağmen divan şairlerinin bir çoğu imale olayını kusur görmekten ziyade gerekli gördükleri bir çok yerde kullanmışlardır.

ZİHAF: Aruz ölçüsünde uzun olan bir hecenin ölçüye uydurulmak amacı ile kısaltılmasına “Zihaf” adı verilmektedir. Tıpkı imale gibi zihaf da aruz ölçüsünde bir kusur olarak görülmesine rağmen yine bir çok divan şairi tarafından sıkça kullanılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir