Hz. Osman’ın Hayatı Kısaca

Hz. Muhammed’in ölümünden sonra dört halife dönemi yaşanmıştır ve bu dört halifeden üçüncüsü de Hz. Osman olmuştur. Bu yazımızda sizlere Hz. Osman’ın hayatı kısaca bahsedeceğiz.

Hz. Osman 644 senesinde halifelik görevinin başına gelince bu görevi 656 senesine kadar 12 yıl boyunca diğer üç halifeden en uzun sürede yerine getirmiştir.

İslam dinini kabul eden ilk sahabelerden birisi olan Hz. Osman, peygamber efendimizin kızı Rukiye ile evlenerek Hz. Muhammed’in damadı olmuştur. Rukiye’nin ölümünden sonra ise Hz. Muhammed’in diğer kızı olan Ümmü Gülsüm ile yuva kurmuştur ve Ümmü Gülsüm de Hz. Osman’dan önce vefat etmiştir.

Bedir savaşı haricinde Hz. Muhammed ile tüm savaşlara katılan Hz. Osman, peygamber efendimizin Veda Haccında da yanında olmuştur. Peygamber Efendimiz vefat ettikten sonra ise halife olan Hz. Ebu Bekir’e bağlı olmuştur.

Hz. Osman Ridde savaşları sırasında Hz. Ebu Bekir’in danışmanlığını yapmıştır ve Hz. Ebu Bekir’in Hz. Ömer’i halife olarak tayin ettiği ifade eden belgeyi de Hz. Osman kaleme almıştır.

Bir çok münafık Hz. Osman’ın iyi niyetinden faydalanmak istemiştir ve sonunda münafıklar Hz. Osman’ın etrafını sarmıştır. ve Hz. Osman, evinde Kuranı Kerim okurken şehit düşmüştür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir