Hz. Muhammed Döneminde Yapılan Savaşlar

Son peygamber olan Hz. Muhammed’e 610 yılında Hira dağında vahiy geldikten sonra Hz. Muhammed, peygamber olarak İslam dinini insanlara anlatmaya ve sevdirmeye çalışmıştır. Bu süreç hiç de kolay olmamıştır çünkü özellikle Mekke halkı İslam dinini reddetmiştir hatta reddetmekle kalmayıp gerek Hz. Muhammed’e gerekse İslam dinini kabul eden kişilere büyük zulümler yapmışlardır. Bu nedenle de Hz. Muhammed zamanında Mekkeli halk ile Müslümanlar arasında bir çok savaş yapılmıştır.

Bu yazımızda sizlere Hz. Muhammed döneminde yapılan savaşlar kısaca bahsedeceğiz.

  • BEDİR SAVAŞI: Müslümanların Mekke ticaret kervanına el koymak istemesi ile çıkan savaştır. Bu savaştan Müslümanlar galip olarak çıkmıştır.
  • UHUT SAVAŞI: Mekkeli müşriklerin Bedir savaşının mağlubiyetinin intikamını almak için açtıkları savaştır. Bu savaşı Müslümanlar kazanacak iken Müslüman okçuların yerinden ayrılması ile Mekkeli müşrikler kazanmıştır.
  • HENDEK SAVAŞI: Mekkeli müşriklerin Medine’ye saldırması sonucunda Müslümanlar savunma amacı ile şehrin dört bir yanına hendek kazmışlardır ve Mekkeli müşrikler geri çekilmek durumunda kalmışlardır. Bu savaş Müslümanlar son savunma savaşı olmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir