Henrik Dam Kimdir Biyografisi

Dam, (Cari Peter) Henrik (d. 21 Şubat 1895, Kopenhag – ö. Nisan 1976, Kopen­hag, Danimarka), Danimarkalı biyokimya- cı. 1939’da K vitaminini bulmasıyla sonuç­lanan çalışmaları ve kanamayı durduru­cu maddeler üzerindeki incelemeleriyle 1943’te, Nobel Fizyoloji ya da Tıp Ödülü’nü Edvvard A. Doisy ile paylaşmıştır.

1929-34 arasında çalışma arkadaşları ile birlikte gerçekleştirdiği deneyler sonucunda civcivlerde beslenme yetersizliğinin, kana­ma eğiliminin artmasına ve pıhtılaşma za­manının uzamasına neden olduğunu ortaya çıkaran Dam, bu hastalığı kanamayı durdu­rucu bir vitaminin eksikliğine bağladı. Daha sonra yağda çözünebildiğini ve yeşil yaprak­larda bulunduğunu saptadığı bu maddeyi K vitamini olarak adlandırdı. 1939’da Doisy ve Dam, birbirlerinden habersiz olarak yoncadan bu vitamini elde ettiler (bileşiğin bitkide sentezlenen biçimi, kökeni başka olan biçimlerinden ayırt edilebilmesi için daha sonraları Kı vitamini olarak adlandırıl­mıştır).

1920’de Kopenhag Politeknik Enstitüsü’n- den mezun olan Dam, daha sonra Tarım ve Veteriner Okulu’nda, ardından da Ko­penhag Üniversitesi Fizyoloji Laboratuva- rı’nda dersler verdi. 1940’ta ABD’ye gide­rek başta New York’taki Rochester Üniver- sitesi’nde olmak üzere çeşitli kuruluşlarda konferanslar verdi ve araştırmalar yaptı. 1946’da Politeknik Enstitüsü’ne geri döndü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir