Haderslev Kenti (Danimarka)

Haderslev, Danimarka’da, Jutland’ın güneydoğusundaki S0nderjyllands ilinde (amtskommune) kenttir. Küçük Boğazdan (Lille Baelt) 14 km içeride, Haderslev Fiyordunun kıyısında yer alır.

Adı ilk kez 1228’de kayıtlara geçen ve 1292’de tüzel kimlik kazanan kent, 15. yüzyılda Schlesvvig’le Holstein arasındaki savaşlardan büyük zarar gördü. 1864’te Schlesvvig’le birlikte Prusya’nın egemenliği altına girdi. 1920′ deki bir halkoylamasının ardından hem Maderslev, hem de Kuzey Schleswig yeniden Danimarka’ya bağlandı. Ortaçağda kentte kurulan iki şato krallann gözde ikamet yerleri oldu; şatolardan biri 1644’te yıkıldı. 15. yüzyıl başından kalma görkemli Meryem Ana Kilisesi (Vor Frue Kirke) daha önceki romanesk bir yapının üzerine inşa edilmiştir.

Haderslev bugün bir ticaret merkezi, liman kenti ve demiryolu kavşağıdır. Başlıca sanayi kuruluşları tabakhaneler, makine imalathaneleri ve bira fabrikalarıdır. Eğitim ve kültür kurumlarının başında lise (1567), katedral okulu, yüksek öğretmen okulu (1870) ve Haderslev Amts Müzesi gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir