Hadera Kenti Hakkında Bilgi (İsrail)

Hadera, (Arapça hıdır ya da hızır: “yeşil”), İsrail’in batısında kent. Tel Aviv-Yafa ile Hayfa arasındaki Şaron Ovasında yer alır. Kuzey kıyı ovasının ilk Yahudi yerleşmesi olarak Rus Çarlığı yönetimindeki Polonya ve Litvanya’dan gelen göçmenlerce 1890’da kuruldu.

Kasabanın içinden akan mevsimlik Nehr Mufcir (bugün Nahal Hadera) kış yağmurları sırasında taşarak alçak bölgelerde sıtma saçan bataklıklar oluşturduğundan ilk yerleşenlerin çoğu hastalıktan öldü. Baron Edmond de Rothschild’m sağladığı mali destekle bataklıklan kurutmak üzere yöreye okaliptüs ağaçları dikildi. 1894’ten sonra turunçgil bahçeleri hızla yayıldı; günümüzde kent israil’in başlıca turunçgil üretim bölgelerinden birinin merkezidir.

I. Dünya Savaşı sırasında Birleşik Krallık Kara Kuvvetleri’nin doğudaki Şaron hattını (Lod-Hadera-Hayfa) inşa etmesinden sonra, Hadera bir demiryolu merkezi olarak gelişti; bu hat 1950’lerde inşa edilen Tel Aviv-Yafa-Hadera-Hayfa hattı karşısında önemini yitirdi. 1936’da belediye statüsü aldı ve 1952’de kent yapıldı. Başlıca sanayi kuruluşlan İsrail’in gereksiniminin büyük bir bölümünü karşılayan bir kâğıt fabrikası ile bir lastik fabrikasıdır. Aynca metal işleme, turunçgil işleme ve sebze konservesi tesisleri vardır. 1970’lerin sonunda kömür ve petrolle işleyen bir elektrik santralının yapımına başlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir