Haddington Nerede?

Haddington, İskoçya’da, Lothian iline (region) bağlı East Lothian ilçesinin (district) merkezi kasaba (1130). Tyne Irmağının sol kıyısında yer alır. Güneyden gelen İngiliz istilacıların yolu üzerinde bulunduğundan, 1216 ve 1244’te sınırı geçen kuvvetlerce iki kez yakıldı. 14. yüzyıldan kalma St. Mary Manastır Kilisesi’nin bir bölümü bölge kilisesi olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde East Lothian’daki verimli tarımsal yörenin merkezi olan kasabadaki Belediye Binası ile birçok yapıyı 18. yüzyıl mimarı Robert Adam tasarlamıştır. Başlıca sanayileri değirmencilik, malt imalatı, tarımsal makine yapımı ve dokumacılıktır. Eskiden İskoçya’nm en büyük tahıl pazarı olan Haddington günümüzde de önemini bir ölçüde korumaktadır.

Haddonfield, ABD’de, New Jersey’nin güneybatısında, Camden iline (county) bağlı ilçe (borough). Camden kentinin güneydoğu banliyösüdür. Adını 1701’de buraya yerleşen İngiliz Ouaker Elizabeth Haddon’ dan almıştır. Elizabeth’in Ouaker misyoneri John Estaugh’la yaşadığı aşkı Henry Wadsworth Longfellow Tales of a Wayside Inn’de (Yol Üstü Hanından Öyküler) anlatır. Seksen yaşına kadar yaşayan Elizabeth’in kişisel eşyalan Haddonfield Tarih Derneği’ nin merkezi Greenfield Binası’nda sergilenir. New Jersey Yasama Meclisi’nin toplantı yeri (1777) ve İç Savaş öncesinde kaçak kölelerin kullandığı Yeraltı Hattı’nda bir istasyon olan Indian King Hanı 1916’da tarihsel sit alanı olarak kabul edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir