Eski Prusya Dili Nerelerde Kullanılır Kısaca

Eski Prusya dili, Doğu Prusya’da (bugün Polonya, Rusya ve Litvanya sınırları içinde) konuşulan ve 17. yüzyılda yok olan Batı Baltık dili. Hakkında fazla bilgi bulunma­yan Yatving lehçesiyle yakınlığı vardır. Eski Prusya Dili Nerelerde Kullanılır Kısaca

Eski Prusya dili, yakın olduğu Doğu Baltık dillerinden (Letonca, Litvanca) farklı ola­rak, Baltık dillerinin birçok eski özelliğini korumuştur. Bunlar arasında Eski Prusya dili, Letonca, Litvanca ve öteki Baltık dillerinin kökenini oluşturan İlk-Baltık (Proto-Baltık) dilinden kalma ai, ei ikili ünlüleri ve sözcüklerin sonuna getirilen -n harfi ile yansız ad cinsleri (Doğu Baltık dillerinde yalnızca eril ve dişil cinsler var­dır) sayılabilir. Eski Prusya dilinde ayrıca, Doğu Baltık dillerinde bulunmayan birçok sözcüğe ve bükün işlevi gören biçimlere de rastlanır. Bazı açılardan Eski Prusya dili, Doğu Baltık ve Slav dil öbekleri arasında bir konumda yer alır.

Eski Prusya dili hakkmdaki çağdaş bilgi­ler, esas olarak, Elbing Sözlüğü olarak bilinen, yaklaşık 1300’de derlenmiş Alman- ca-Prusya dili sözlüğüne ve 16. yüzyıldan kalma Eski Prusya dilindeki üç soru-cevap kitapçığına dayanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir