Doğu Kazakistan Hakkında Bilgi

Doğu Kazakistan, Rusça VOSTOÇNİ-KAZAHSTAN, Kazakistan’ın doğu ucunda yönetim birimi (oblast). Altay Dağlarında, Çin sınırı üzerinde yer alır. Yüzölçümü 97.300 km2, yönetim merkezi Ust-Kamenogorsk’ tur.

Kuru bir kara ikliminin hüküm sürdüğü bölgenin sulan İrtiş Irmağının yukarı çığırı tarafından toplanır; güneyinde Zaysan Gölü vardır. Eski SSCB’deki demirdışı metalürji sanayisinin başlıca merkezlerinden olan yönetim biriminde zengin çinko, kurşun, bakır yataklarının yanı sıra altın, gümüş ve başka metaller de bulunur. 18. yüzyıl sonlarından beri madencilik yapılmaktadır. Başlıca madencilik merkezleri Leninogorsk, Ziryanovsk ve Belousovka’ dır. 1970’lerin sonlarında Nikolayevka’da büyük bir bakır madenciliği merkezi gelişmeye başlamıştır. İrtiş üzerindeki Ust-Kamenogorsk ve Buhtarma hidroelektrik santralları ucuz enerji sağlar.

Sondaj ve yüzdürme makineleri, otomasyon araçları ve kondansatörler makine sanayisi ürünleri arasındadır. Tarım temel olarak hayvancılığa dayanır, ama buğday ve ayçiçeği de yetiştirilir. Öteki ekonomik etkinlikler balıkçılık, ormancılık, kürk avcılığı ve arıcılıktır. Nüfusun yaklaşık yüzde 70’i Rus, yüzde 23’ü Kazaktır..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir