Doğa mı İnsana Hükmeder İnsan mı Doğaya

Doğada insanlar, hayvanlar ve bitkiler olmak üzere daha bir çok canlı yaşamını devam ettirmektedir. Dolayısıyla da doğa, tüm canlıların yaşadığı doğal yaşam alanıdır.

Doğa, canlılardan gördüğü olumlu ve olumsuz etkilere aynı şekilde olumlu ve olumsuz tepkiler vermektedir. Bu yazımızda sizlere doğa mı insana hükmeder insan mı doğaya kısaca açıklayacağız.

Yeryüzünde doğaya en fazla etki eden canlı şüphesiz insandır. Ancak insanın mı yoksa doğanın mı daha fazla etkisi diğerine olmaktadır bu konu hala tartışılır.

Şu bir gerçektir ki beşeri bir unsur olan insan, doğaya daha fazla hükmetmektedir. Doğa ise insanın doğaya verdiklerine cevap vermektedir. Örneğin; insanların doğayı kirletmesi, ormanları yakması, doğaya kaybolmayacak ve zarar verecek atıklar atması ve havayı kirletmesi doğaya verilen en büyük zararların başında gelmektedir. Bu doğrultuda da doğa da olumsuz tepkiler vermektedir. Öyle ki; insanların ormanları yakıp yok etmesi ile heyelan ve sel gibi doğal afetler meydana gelmeye başlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir