Datça Nerede Hangi Bölgede

Datça, Ege Bölgesi’nde, Muğla iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kasaba. Yüzölçümü 459 km2 olan Datça ilçesi doğuda Marmaris ilçesi, öbür yönlerde Ege Denizıyle çevri­lidir.

İlçe topraklan, kıyıları girintili çıkıntılı, batıya doğru uzanan ince uzun ve engebeli Reşadiye Yarımadasından(*) oluşur. Gök- ova ve Hisarönü körfezleri arasında yer alan bu toprakların en yüksek noktası, batı kesimdeki Yayla Tepesidir (1.144 m).

İlçenin küçük tarım alanlarında zeytin, turunçgiller ve tütün yetiştirilmekte, turfan­da tarla sebzeciliği yapılmaktadır. Balıkçılık küçük ölçeklidir. Asıl geçim kaynağını tu­rizm oluşturur.

Datça, denizinin temizliği, kumunun gü­zelliği ve olağanüstü koylarıyla ün kazan­mıştır. Palamut Bükü, Domuz Çukuru, Kargı, Mesudiye ve Kormen koyları görül­meye değer yerlerin başında gelir. Yılda ortalama yedi-sekiz ay güneşli geçer. Deniz, güneş ve kumun etkileyici bir biçimde birleştiği bu koyların bir başka özelliği de hemen kumsaldan sonra başlayan gür or­manlardır.

Datça’nın gelişmesi, 1970’lerin sonunda açılan Datça-Marmaris karayolu ile başla­mıştır. Bundan önce bütün bağlantısı deniz­yoluyla sağlanan ve oldukça içine kapalı bir

yapıda olan yerleşme, Dalaman Havaala- nı’nın da açılmasıyla hızla gelişerek önemli bir turizm merkezi olmuştur. 1980’lerin başında ilçedeki turistik tesislerin sayısı hızla artmış, büyük tatil köyleri yanında art arda otel, motel, pansiyon, lokanta gibi tesisler açılmaya başlamıştır. Datça ayrıca tekne ve yatlarla yapılan gezilerde de önemli bir durak oluşturmaktadır.

Datça eskiden yörenin merkezi olan Reşa­diye’nin iskelesiyken sonradan önem ka­zanmaya başladı. Turizmin gelişmeye başla­masından sonra çevresi turistik tesislerle dolan kasabanın nüfusu yazın birkaç kat artar. Kasaba il merkezi Muğla’ya 155 km uzaklıktadır.

Datça’yı güzelleştiren öğelerden biri de taştan yapılmış, genellikle düz damlı, yük­sek tavanlı beyaz badanalı evleridir. Bu evler arasında, 18-19. yüzyıl yapısı iki katlı Mehmed Ali Konağı, içindeki zengin beze­meler ve el işçiliğiyle göze çarpar. Konağın tavam, ahşap bölmeleri ve duvarların üst bölümleri renkli resimler ve kalem işleriyle bezenmiştir.

Antik Karia bölgesinin ünlü kentlerinden biri olan Knidos’un(*) kalıntıları Datça’ya 42 km uzaklıkta ve yarımadanın ucundadır. Burası ünlü matematikçi Eudoksos’un do­ğum yeridir. 19. yüzyıl sonlarında yapılan kazılarda ele geçen buluntular başta Aslanlı Anıt olmak üzere, bugün British Museum’ da sergilenmektedir. Praksiteles’in Knidos kenti için yaptığı bilinen ünlü . Aphrodite heykeli kayıptır, yalnızca kaidesi bulun­muştur.

Datça Belediyesi 1928’de kurulmuştur. Nüfus (1990) ilçe, 10.741; kasaba, 5.022.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir