Danaidae Böceği Zehirli Midir

Danaidae, Lepidoptera (pulkanatlılar) ta­kımından böcek familyası. Bazı uzmanlar bu kelebekleri Nymphalidae familyasının Danainae altfamilyası içinde sınıflandırırlar. Danaidae familyasını en tanınmış türleri, Eskidünya’da dağılım gösteren Danaus chrysippus ve Yenidünya’ya özgü D. gilip- pus ile kral kelebeği(D. plexippus) gibi Danaus cinsinin üyeleridir. Türlerin çoğu Eskidünya ile Yenidünya’nın tropik bölge­lerinde yaşarsa da, ılıman kuşakta dağılmış örnekleri de vardır. Çok renkli, iri ve gösterişli olan bu kelebeklerin erişkinlerinin kanatları uzun, genellikle açık kahverengi üstüne ak ve kara nakışlıdır. Küçük olan ilk bacak çifti yürümek için kullanılmaz. Yönü­nü önceden saptayarak ağır ağır uçan bu kelebeklerin bazı türleri, örneğin kral kele­beği uzun göçler yapabilir. Bazı türlerde, erkeklerin arka kanatlarındaki keselerde dişileri kendine çekmek üzere koku salgıla­yan koku pulları bulunur.

Larvaların, genellikle parlak çizgiler ya da şeritlerle süslü olan gövdelerinden iki-dört çift kadar etli uzantı çıkar. Bu familya üyelerinin gerek larva, gerek kelebek evre- sindeyken böcek avcısı hayvanların saldırısı­na uğramaması, larvalarının bazı bitkilerin sütsü ve acı özsularıyla beslenmesine bağla­nır. Hem kolayca ayırt edilecek renklerle bezenmiş hem de lezzetsiz oldukları için, düşmanlarının saldırısından korunabilen bu kelebekleri benzeşme yoluyla taklit eden birçok kelebek de aynı düşmanlardan ko­runmuş olur.

Gözalıcı renklerle bezenmiş, altın sarısı lekeleri olan pupaları, genellikle gövdenin arka ucundaki bir çengelle kendisini dalla­rın ucuna asarak gelişmesini tamamlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir