Dalip Singh Kimdir Kısaca

Dalip Singh, dhulip singh olarak da yazılır (d. Eylül 1837, Lahor, Hindistan – ö. 22 Ekim 1893, Paris), Sihlerin Lahor mihracesi (1843-49).

Yaklaşık 50 yıl Pencap’a egemen olan ve “Lahor Aslanı” olarak tanınan Rancit Singh’in oğlu olan Dalip, babasının ölümü­nü (1839) izleyen yoğun iktidar çekişmeleri ve suikastlar sonunda annesinin çabasıyla mihrace ilan edildi (1843). Ama gerçek iktidar dayısı Javahir Singh ile annesinin Brahman sevgilisinin elinde kaldı. Bu arada Sih ordusu da sürekli güç kazanarak yaban­cı subayların denetimine son verdi ve 1845’e değin iki katlık bir artışla asker sayısını 70 bine çıkardı. İngilizlere karşı girişilen I. Sih Savaşı’nın (1845-46) ardın­dan yapılan barış antlaşmasıyla Dalip, sınır­lan küçülmüş Sih Krallığı’nın mihracesi olarak tanındı. Ama İngiliz Hindistam yö­netiminin vesayeti altına alındı ve Lahor’ daki İngiliz temsilcisinin adına ülkeyi yönet­mesi kararlaştınldı.

1848’de Multan ve Hazara’da İngilizlere karşı patlak veren hareketlerin yaygın bir Sih ayaklanmasına dönüşmesiyle, II. Sih Savaşı (1848-49) başladı. Sihlerin Gucerat Çarpışması’nda (21 Şubat 1849) yenilgiye uğramasından sonra, mart ayında mihrace tahttan indirilerek krallığı İngiliz Hindista- m’na ilhak edildi. Yılda 12 bin sterlin maaş bağlanan Dalip, Hıristiyanlığı kabul ederek İngiltere’ye yerleşti. Burada toplumdan iyi kabul gördü. 1882’de maaşının artırılması için yaptığı başvurunun reddedilmesi üzeri­ne, Fransa’ya geçti ve Hıristiyanlıktan döndü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir