Dalga Hızı Nedir Ne İşe Yarar

herhangi bir doğrultuda birim zamanda katettiği uzaklık. Bir dalganın hızı, dalgaboyu ile frekansının (saniyedeki titreşim sıklığı) çarpımına eşittir ve şiddetin­den bağımsızdır.

Katı bir cisim içinde bir nokta titreşim yaparsa, frekansları aynı olan enine dalga- lar(*) ile boyuna dalgalar(*) yayılır ve boyuna dalgalar, dalgaboyları daha uzun olduğundan, daha hızlı hareket eder. Bu nedenle, örneğin enine (birincil) ve boyuna (ikincil) dalgalardan oluşan sismik dalgalar. Yer içinde iki farklı hızda yol alır.

Boyuna dalgalar (örn. ses dalgaları), belir­li bir ortamın aracılığıyla yayılır ve bu dalgalann hızı, ortamı oluşturan maddenin yoğunluğuna ve esnekliğine bağlıdır. Sesin havadaki hızı, saniyede yaklaşık 330 m, suda saniyede 1,5 km ve çelikte saniyede 5 km’dir. Frekansları ne olursa olsun bütün ses dalgaları, havada aynı hızda hareket eder. Işık hızı da vakumda (boşlukta) frekansından bağımsızdır; ama saydam bir ortamda, malzemenin içindeki aynlım(*) etkisine bağlı olarak değişir ve ortamın kırma indisiyle ters orantılıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir