Daimler-Benz Şirketi Hakkında Kısaca Bilgi

Daimler-Benz AG, Almanya’da Mercedes- Benz otomobillerinin yanı sıra jet ve başka taşıt motorları, ağır yük kamyonu ve otobüs üreten şirket. Merkezi Stuttgart’tadır. Cari Benz ile Gottlieb Daimler’in kurduğu iki öncü Alman otomobil şirketinin 1926’da birleşmesiyle kuruldu. Her ikisi de benzinli otomobil motorunu daha önce bulduğunu öne süren bu girişimcilerden Benz, tek silindirli benzin motoruyla çalışan ilk oto­mobilini 1885’te yaptı ve 1887’de otomobil satışlarına başladı. Daimler ise 1883’te bir dizi benzin motoru projesi geliştirdi ve 1885’te Almanya’da üç tekerlekli ve benzin motorlu bir aracın patentini aldı. Daimler 1890’da, hızla gelişen Daimler otomobilleri serisini üretmek üzere Daim- ler-Motoren-Gesellschaft’ı kurdu. Daim­ler’in ürettiği ilk lüks otomobil 1889’da Fas sultanına satıldı. 1901’de de dört silindirli motorla çalışan ilk otomobil piyasaya çıka­rıldı. Aynı zamanda bir diplomat olan, Daimler şirketinin önde gelen ortaklarından Emil Jellinek, Alman olduğu çok belirgin olan Daimler adının Fransa’da tutmayacağı düşüncesiyle bu dört silindirli otomobil serisine kızı Mercedes’in adının verilmesini önerdi.

Otomobilin yanı sıra kamyon da üreten Benz şirketi, I. Dünya Savaşı öncesinde, mazotu yanma hücresine yüksek basınç altında püskürten ve yakıt artırımı sağlayan dizel motorlu kamyonlar üretmeye başladı. 1926’daki birleşmeden sonra iki şirketin mühendis kadrosu, Mercedes’in klasik “S” dizisinin projesini yaratmak için birlikte çalıştılar. Daimler-Benz, yolcu taşıtlarında dizel motorları kullanan ilk şirket oldu. Dizel motorlu Mercedes-Benz 1936’da satı­şa sunuldu.

II. Dünya Savaşı sırasında Alman tankla­rında, bombardıman ve savaş uçaklarında Daimler-Benz motorları yaygın biçimde kullanıldı. 1944’te Müttefiklerin bombardı­manı sonucunda neredeyse tümüyle yıkılan Daimler-Benz fabrikaları sonradan yeniden kuruldu. 1980’lerin başlarında hem Alman­ya’da, hem Almanya dışında Mercedes’e olan yüksek talep, Daimler-Benz’i satış değerleri açısından Almanya’nın en büyük otomobil üreticisi durumuna getirdi. Şirket 1980’lerin ortalarında, elektrik sistemleri, türbin motorları, radyo ve radarla iletişim sistemleri üreten AEĞ AG; uzay, havacılık ve tıp ürünleri üzerinde çalışan Dornier GmbH ve uçak motoru üreten Motoren & Turbinen Union GmbH şirketlerini satın alarak yüksek teknolojide çeşitliliğini geliş­tirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir