Charles Darwin Kimdir Biyografisi

Darwin, Avustralya’da Kuzey Toprakları’ nın başkenti ve en büyük limanı. Timor

Denizindeki Clarence Boğazında derin bir girinti olan Darwin Koyunun girişinin kuzey­doğusuna düşen alçak bir yarımadada yer alır. 1839’da “HMS Beagle”ın topografı John Stokes’un kurduğu limana İngiliz bi­lim adamı Charles Danvin’in adı verildi. 1869’dan önce buraya yerleşen olmadı. 191 l’e değin Palmerston olarak tanınan yöre, bu tarihte Güney Avustralya yöneti­minden Avustralya Uluslar Topluluğu’na geçti ve limanın adıyla anılmaya başladı.

1930’larda burada hava hizmetlerinin geliş­mesi, sonra da II. Dünya Savaşı’nda bir yakıt ikmal merkezi ve askeri üs olarak kullanılması sonucunda Danvin hızla büyü­dü. 1942’de Japonlarca pek çok kez bomba­landı ama, büyük bölümü yeniden inşa edildi. 1959’da kent statüsü verildi. 1974’te bir siklon, kentin hemen her yerinde zarara yol açtı; halkın üçte ikisi kenti boşaltmak zorunda kaldı. Hükümetin yardımıyla ikinci kez inşa edilen Danvin, bugün Avustralya’ nın en modern kentlerinden biridir.

Kent, art bölgesinde gelişmekte olan kırsal kesimin ve madencilik yörelerinin hizmet merkezi durumundadır. Ekonomisi de, res­mî hizmet sektörünün yanı sıra, kiremit ve tuğla imalatı, meyve konserveciliği, et pa­ketleme, kerestecilik etkinlikleri ile sığır, pirinç, uranyum madeni ve bir miktar sedefli kabuk ihracatına dayanır. Bir ulaşım ve haberleşme merkezi olan Danvin’de uluslararası havalimanı vardır. Doğu ve batı kıyılan boyunca gelen denizyollarının, 509 km güneydoğudaki Birdum’dan gelen de­miryolunun, 15.264 km güneydoğudaki Alice Spnngs’den gelen Stuart Karayolu’nun, Güney Avustralya’daki Adelaide’den gelen telgraf hattının ve Büyük Britanya’yla bağ­lantılı denizaltı kablo hattının son noktası­dır. Nüfus (1981) 56.482.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir