Canlıları Etkileyen Faktörler

Yeryüzünde yaşayan canlılar bir çok durum ve olaydan etkilenmektedir. Bu yazımızda sizlere canlıları etkileyen faktörler kısaca konulu yazımızı aktaracağız.

  • SICAKLIK: Tüm canlıların yaşamaya başladığı andan itibaren büyüyüp gelişmesi için sıcaklık oldukça önemli bir faktördür. Örneğin; yazın ağaçların çiçek açması, kışın ise yaprak dökmesi sıcaklık faktörünün etkisidir. Ayrıca sıcaklık faktörü nedeni ile hayvanlar kış uykusuna yatabilirler ya da göç edebilirler.
  • İKLİM: Yeryüzündeki bitki örtüsünü iklim oluşturduğundan dolayı canlıların değişimini, gelişimini ve üreme faaliyetlerini direk etkileyen bir faktördür.
  • IŞIK: Dünyamızı aydınlatan ve ışık kaynağı güneştir. Canlılar üreme faaliyetlerini ve yaşamsal faaliyetlerini güneş yani ışık sayesinde gerçekleştirirler. Bu nedenle de güneş ışınlarının yeryüzüne ne kalitede ve ne mesafede geliyor olması son derece önemlidir.
  • SU: Bitki örtüsünün dağılışını belirleyen su faktörü aynı zamanda başta insanlar olmak üzere hayvanlar, bitkiler ve diğer tüm canlılar için son derece yaşamsal önem taşıyan bir faktördür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir