Bir Bölgede Nüfusun Yoğun Olmasının Nedenleri

Bir bölgede insan sayısı ne kadar fazla ise yani metrekareye düşen insan sayısı ne kadar fazla ise nüfus yoğunluğu da o kadar fazla olmaktadır. Her bölgede nüfusun yoğunluğunu etkileyen faktörler vardır. Bu yazımızda bir bölgede nüfusun yoğun olmasının nedenleri kısaca sizlere açıklayacağız.

Nüfus Yoğunluğunu Etkileyen Doğal Faktörler:

  • İklim: Bir bölgenin iklim özellikleri yaşamaya ne kadar elverişli olur ise ve ne kadar ılıman iklim özellikleri taşır ise o bölgenin nüfus yoğunluğu o kadar fazla olacaktır.
  • Yer Şekilleri: İnsanlar ekonomik faaliyetlerin ve ulaşım faaliyetlerinin kolay yapıldığı çok fazla engebeli olmayan alanlarda yaşamayı tercih ederler.
  • Toprak: Tarım, insanların en temel ekonomik faaliyetidir. Dolayısıyla da toprağın ekip biçmek için elverişli olduğu bölgelerde nüfus yoğunluğu da fazla olacaktır.

Nüfus Yoğunluğunu Etkileyen Beşeri Faktörler:

  • Sanayi: Bir bölgede sanayinin geliştiği düzeyde iş olanakları da gelişmektedir. Bu nedenle de insanlar sanayinin geliştiği ve daha kolay iş bularak geçimlerini sağlayabilecekleri yerlerde yaşarlar.
  • Ulaşım: Ticaret faaliyetlerinin yapılması ya da insanların bir yerden bir yere gidebilmesi için yol olanakları önemlidir bu nedenle de ulaşım ne kadar gelişmiş ise o bölgede nüfus yoğunluğu da o denli yüksek olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir