Auguste Escoffier Kimdir Hakkında Kısaca Bilgi

Escoffier, (Georges-) Auguste (d. 28Ekim 1846, Villeneuve-Loubet, Fransa – ö. 12 Şubat 1935, Monte Carlo), “aşçıların kralı ve kralların aşçısı” olarak tanınan Fransız yemek sanatı ustası. İkisi de Lon­dra’da bulunan Savoy Oteli (1890-99) ve ardından Carlton Oteli mutfaklarının yöne­ticisi olarak dünya çapında ün kazanmıştır.

Mesleğine 12 yaşında başladı. Carlton Oteli’nden 74 yaşında emekli olduğunda, aşçılık mesleğinde rekor sayılabilecek 62 yıllık etkin bir hizmet dönemini geride bırakmıştı. 1890’da, yeni açılan Savoy Oteli mutfaklarının yönetimine getirildiğinde adı bütün dünyada duyuldu. 1893’te yarattığı şeftalili tatlıya, o sırada otelde kalmakta olan ünlü şarkıcı Nellie Melba onuruna peşmelba {pèche Melba Fransızca pèche: “şeftali”) adını verdi. 1899’da Carlton Ote­li’ne geçti ve burada çalıştığı 23 yıl boyunca haute cuisine’ı(*) ile büyük bir ün kazandı. Bir keresinde İmparator II. Wilhelm’in Escoffier’ye “Ben Alman imparatoruyum, ama siz de aşçıların imparatorusunuz” dediği bilinmektedir. 1920’de, yurtdışmda Fransız mutfağını tanıtma çabalarından ötü­rü Légion d’honneur nişanı ile, 1928’de de aynı nişanın “officier” unvanı ile ödüllendi­rildi.

Ününün, meslektaşı Marie-Antoine Caré- me’inkinden daha büyük olduğu söylenen Escoffier ardında birçok kitap bıraktı. Bun­lar arasında en çok bilinenleri, Le Carnet d’Epicure (1911; Epikuros’un Yemek Def­teri), Philéas Gilbert ve Emile Fetu ile birlikte yazdığı Le Guide Culinaire (1903; Mutfak Kılavuzu), Le Livre de Menus (1912; Mönü Kitabı) ve Ma Cuisine’dİT (1934; Mutfağım).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir