Almanya Konstanz Şehri

Konstanz, Fransızca ÇONSTANCE, Almanya! nın güneybatı kesiminde, Baden-Württemberg eyaletinde (Land) kerit. Ren Irmağının Konstanz Gölünden (Bodensee) ayrıldığı noktada yer alır. İsviçre’deki Kreuzlingen kentinin kuzey komşusudur. Bir Roma kalesinin bulunduğu yerde kurulan Konstanz, 3.. yüzyılda Almanlarca ele geçirildi ve 6, yüzyılda bir piskoposluk merkezi yapıttı. 1183’te İmparator I. Friedrich (Barbarossa) Lombard devletleriyle Konstanz’ da barış yaptı; Konstanz 1192’de imparatorluk kenti (Reichsstadt) oldu. 13. yüzyılda keten bezi ticaretiyle zenginleşen kent, 14. yüzyılda piskoposluk yönetiminden ayrılarak güçlü bir kentler konfederasyonunun önderliğini üstlendi. Konstanz konsili (1414-18) sırasında, Bohemyalı din reformcusu Jan Hus burada yargılanarak yakıldı (1415).

Konstanz’ın Reformu benimseyerek Protestan Schmalkalden Birliği’ne katılmasından (1531) sonra, piskoposluk gölün kuzey kıyısındaki Meerşburg’a taşmdı. Protestanların yenilmesi (1547) üzerine imparatorluk kenti statüsünü yitiren Konstanz yemden Katolik oldu v& Avusturya yönetimine girdi. 1805’te ise Baden Düklüğü’ne bağlandı. 19. yüzyılda birçok hazine ve arşivin başka yerlere taşınmasına, kiliselerle manastırlara kapatılmasına ve çoğu tahkimatın yıktırılmasına karşın kent, bölgenin kültürel ve ekonomik merkezi olmayı sürdürdü.

Başlıca tarihsel yapılar, eskiden tüccarların toplandığı Konzilium ya da Kaufhaus (1388), Rönesans üslubunda yapılmış belediye binası ve eskiden kasap loncası olan, gotik üsluptaki Rosgarten Müzesi’dir. 11. yüzyıldan kalma romanesk-gotik üsluptaki Münster, 1821’de piskoposluk kaldınlınca- ya değin katedral olarak kullanılmıştır. Ortaçağda Dominiken manastın olan Insel Oteli, zeplini yapan Zeppelin kontu Ferdinand’m doğum (1838) yeridir. Kentte aynca bir sanat müzesi ile bir üniversite bulunur.

Konutlar ve sanayi kuruluşları Ren’in kuzeyindeki Petershausen bölgesinde ve komşu banliyölerde toplanmıştır. Başlıca sanayi ürünleri tekstil, makine, elektronik aygıt ve kimyasal maddedir. Kara Ormanlar ve Yukan Ren demiryollarının son durağı olan Konstanz, İsviçre demiryolu ağıyla da bağlantılıdır. Kent aynca, Konstanz Gölü kıyısındaki en önemli turizm merkezidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir