5 Atasözü ve Anlamı

Atasözleri, atalarımızın asırlar önce gündelik yaşantılarında duygu ve düşüncelerini aktarmak için kullandıkları ve günümüze kadar kalıplaşarak gelmeyi başaran söz gruplarıdır. Bizler de günlük yaşantımızda bu atasözlerini bir çok olay ve durum karşısında duygularımızı ve düşüncelerimizi ifade etmek için sık sık kullanırız. Bu yazımızda sizlere günlük hayatta sık sık kullandıklarımızdan olan 5 atasözü ve anlamı kısaca açıklayacağız.

  • Sakla Samanı Gelir Zamanı: İnsan çalışıp kazandığı ya da sahip olduğu eşyayı, parayı bir anda harcayıp tüketmemelidir çünkü gün gelir o harcadığı paraya ya da eşyaya ihtiyacı olabilir. Bu nedenle de insanlar mutlaka kötü gün için kaynaklarını tüketmemelidir.
  • Damlaya Damlaya Göl Olur: Birikimin ufağı büyüğü olmaz, küçük gördüğümüz birikime bir bakarız ki günün birinde dağ gibi olmuştur.
  • Dost Kara Günde Belli Olur: İnsanlar iyi ve mutlu günlerde birbirlerinin yanında olurlar ve bu çok kolaydır ancak önemli olan insanlara zor günlerinde ellerinden geldiğince destek olup yanlarında olmaktır ve zor günde yanında olan asıl dosttur.
  • Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır: Bazen insanlara ailelerinden daha yakın olan kişiler komşularıdır. Bu nedenle de komşular arasında paylaşma ve yardımlaşma daha fazladır.
  • Aç Ayı Oynamaz:Yeryüzündeki tüm canlıların temel ihtiyaçları beslenmedir bu nedenle de ne olursa olsun insanlar bir işi yapacakları zaman önce aç karınlarını doyurmayı düşünürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir