23 Nisan Tarihi Türk Milleti İçin Neyi İfade Etmektedir

Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunda, Türk milletinin üstün inancı ve çabaları başrolü oynamıştır. Türk milletinin her ferdi, içinde bulunduğu durum her ne olursa olsun vatanı, bayrağı ve milleti için hiçbir fedakarlığı yapmaktan asla geri kalmamıştır ve tarih sayfasına kendisini onurlu bir şekilde yazdırmayı başarmıştır. Bizler, tarihin ilk dönemlerinden beri esir yaşamak yerine ölmeyi tercih eden bir millet olduğumuz için her zaman özgür ve hür bir millet olarak yaşamışızdır. Bunun yanında bizlere Atatürk tarafından hediye edilen demokrasi kavramı da günümüzde hala devam etmekte ve bizlerin hayatlarını da olumlu yönde şekillendirmektedir. Peki 23 Nisan bizler için gerçekte neyi ifade etmektedir?

Demokrasi yolunda ilk adımlar Osmanlı Devleti döneminde atılmışsa da bu konuda somut bir başarı, bu dönemde sağlanamamıştır. Yapılan Kurtuluş Savaşı’nın ardından Atatürk önderliğinde yeni bir döneme giren Türk insanı, bu tarihte kurulmuş olan Türkiye Büyük Millet Meclisi ile birlikte demokrasinin hakim olduğu bir vatan içerisinde yaşamaya, yönetime dahil olmaya başlamıştır. Bu tarih, hem dünya demokrasi tarihi, hem de Türk milleti açısından bu sebepten dolayı çok büyük önem taşıyan bir tarihtir.

Bu tarihten sonra ülkenin yönetimi ve idaresi noktasındaki karar alma gücü tek bir kişinin elinden alınarak ülkenin her köşesinde yaşayan vatandaşlara verilmiştir. Bu bizler adına çok büyük ve önemli bir gelişme olarak tarihe kaydedilmiştir. Bu sebepten dolayı da Atatürk ve millet meclisimiz, bu günün hatırlanması ve kazanımların değerini kaybetmemesi adına bu günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilan etmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir